UÇAKLI GAZİANTEP VE HATAY GURME TURU - Anker Turizm Travel

UÇAKLI GAZİANTEP VE HATAY GURME TURU

  • UÇAKLI GAZİANTEP VE HATAY GURME TURU: Tarihi, kültürel olanakları bakımından oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Antakya ilimiz gezmekten keyif alacağınız illerden bir tanesidir. Antakya için medeniyetler + lezzet durağı bir konum olduğunu dile getirmemiz en doğrusu olacaktır.
  • UÇAKLI GAZİANTEP VE HATAY GURME TURU: Tarihi, kültürel olanakları bakımından oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Antakya ilimiz gezmekten keyif alacağınız illerden bir tanesidir. Antakya için medeniyetler + lezzet durağı bir konum olduğunu dile getirmemiz en doğrusu olacaktır.
  • UÇAKLI GAZİANTEP VE HATAY GURME TURU: Tarihi, kültürel olanakları bakımından oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Antakya ilimiz gezmekten keyif alacağınız illerden bir tanesidir. Antakya için medeniyetler + lezzet durağı bir konum olduğunu dile getirmemiz en doğrusu olacaktır.
  • UÇAKLI GAZİANTEP VE HATAY GURME TURU: Tarihi, kültürel olanakları bakımından oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Antakya ilimiz gezmekten keyif alacağınız illerden bir tanesidir. Antakya için medeniyetler + lezzet durağı bir konum olduğunu dile getirmemiz en doğrusu olacaktır.
  • ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ
  • SAMANDAĞ
  • ELMACI PAZARI, BAKIRCILAR ve SEDEFÇİLER ÇARŞISI
  • VAKIFLI KÖYÜ
  • HABİBİ NECCAR CAMİİ
  • HARBİYE ŞELALELERİ
Tarihi, kültürel olanakları bakımından oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Antakya ilimiz gezmekten keyif alacağınız illerden bir tanesidir. Antakya için medeniyetler + lezzet durağı bir konum olduğunu dile getirmemiz en doğrusu olacaktır.

Hatay ili aramıza en son katılan ilimiz. 1939’da Türkiye Cumhuriyeti’ne dahil olmuş. 1937-1939 yılları arasında bağımsız Hatay devleti iken kendi istekleri ile Türkiye’ye dahil olmuşlar. Roma imparatorluğu dönemlerinde Roma ve İstanbul’dan sonra dünyanın en kalabalık 3. şehriymiş Antakya.
Uzun Çarşı Antakya’nın en turistik yeri. Uzun ve kapalı, sağlı sollu yöresel ürünlerin satıldığı, kasapların ve künefecilerin olduğu renkli bir mekan.
Asi Nehri ,Hatay’ın sembollerinden biridir. Akış yönü olarak ters yöne akan tek nehirdir. Ülkemizin dışında doğup da ülkemiz topraklarından denize dökülen en önemli nehirlerden biridir.
Vakıflı Köyü (Ermeni Köyü): Türkiye’nin tek ermeni köyü olarak ünlenen yeri.Ermeni vatandaşların yaşadığı şirin bir köy.
Zeugma Mozaik Müzesi,2000 yıllık bir tarihe sahip Zeugma antik kentinin kalıntılarını bir araya getiren bu müze, bölgenin tarihine tam anlamıyla ışık tutuyor.dünyanın en büyük mozaik müzesidir.Buradaki eserler toprak ve sular altında keşfedildikten sonra bu parçalar tek tek bir araya getirilmiş.
 Bakırcılar Çarşısı ,Nadir güzelliklerden. Ustaların çekiç sesleri arasında gezinmek ayrı bir keyif.

TOUR PLAN

Yazdır

1.

Days
Adana-Antakya 124 Km

Sabah saat 06:00’da Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde rehberimiz ile buluşuyor ve biniş işlemlerimizin ardından Sunexpress Havayollarının XQ 9006 07:00 Uçuşu ile Adana’ya hareket ediyoruz. Adana’ya vardıktan sonra aracımızla buluşuyor ve Adana şehir merkezindeki Sabancı Merkez Camii'ni ve Seyhan Nehri üzerindeki, dünyanın hala kullanımda olan en eski taş köprüsü ünvanını taşıyan Taş Köprü’yü görüyoruz. Sonrasından Adana'dan ayrılıyor ve karayolu ile Ceyhan-Erzin-Dörtyol-İskenderun güzergahını takip ederek Gastronomi şehri Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’ya devam ediyoruz. Yolda vereceğimiz kahvaltı molasının ardından, ‘’dillerin ve dinlerin kenti’’; ‘’uygarlıklar mozaiği’’ Antakya’da, ilk durağımız, ‘’dünyanın en büyük tek parça taban mozaiğini’’ bünyesindeki sergide barındıran The Museum Hotel oluyor. Ardından Anadolu’nun ilk camilerinden olan Habib-i Neccar Camii ile devam ediyoruz. Dinler Tarihi’nde önemli bir yere sahip olan Antakya’nın en ünlü tarihi ve turistik noktalarından olan bu yapıyı ziyaret ettikten sonra; Osmanlı Dönemi’ne tarihlenen Tarihi Antakya Evleri’ni görebileceğimiz bir yürüyüş turu gerçekleştiriyoruz. Turumuzun devamında; Antakya’ya özgü yöresel ürünleri alabileceğimiz ve tadabileceğimiz Tarihi Uzun Çarşı’da mola veriyoruz. Dileyen misafirlerimiz serbest zaman dahilinde, rehberimizin yönlendirmeleri doğrultusunda Antakya’ya özgü sokak lezzetlerinin tadına bakabilir veya yöresel ürünlerin alışverişini yapabilirler. Buradaki ziyaretimizin ardından öğle yemeğimizi alacağımız restaurantımıza devam ediyor ve gastronomi şehri Antakya'nın meşhur Tepsi Kebabı, humus, abugannuş, humus, içli köfte, künefe gibi geleneksel lezzetlerini tattıktan sonra turumuza serbest zamanımızın bitiminde aracımız ve rehberimizle buluşarak Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir Roma Mühendislik harikası olan Titus Tünelleri’ne gidiyoruz. Dağlardan inerek yaşamı tehdit eden sel ve taşkınlardan korunmak amacıyla Roma İmparatoru Vespasian şehrin etrafını dolanacak, böylece akıntıların yönünü değiştirecek bir tünelin yapımını emretmiştir. İnşaat İ.S. 69 yılında başlamış, İ.S. 81 yılında halefi ve oğlu Titus tarafından bitirilmiştir. Tüneli görmek üzere gerçekleştireceğimiz keyifli keşif gezimizde Beşikli Mağara ismi verilen kaya içerisine oyulmuş küme Kaya Mezarlarını da görme şansı buluyoruz. Buradaki gezimiz sonrasında, mitolojik bir aşk hikayesine konu olan Harbiye Şelaleleri’ne doğru devam ediyoruz. Buradaki gezimizin ardından Şelalelerin yakınında bulunan otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

Akşam Yemeği: Otelde set menü olarak alınacak olup tur ücretine dahildir. Accommodation: 4*Grand Boğaziçi Otel veya 4*Özcihan Otel

2.

Days
Antakya-Samandağ-Gaziantep 2 click here for the tour programme

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Antakya’daki otelimizden ayrılıyor ve Roma dönemine ait mozaik koleksiyonuyla dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Hatay Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Rehberimiz eşliğinde müzeyi gezerken, son döneme damgasını vurmuş Hitit Kralı Şuppiluliuma Heykeli, İskelet Mozaiği, Kem Göz Mozaiği, 10 ton ağırlığındaki Antakya Lahdi gibi birbirinden ilginç eserleri görme fırsatı yakalıyoruz. Bu büyüleyici kültürel noktanın ardından Hristiyanlık tarihinin en eski kilisesi konumundaki St Pierre Kilisesi’ ne devam ediyoruz. Hz İsa’nın havarilerinden biri olan Petrus tarafından kurulduğuna inanılan kilise, Asi Nehri’nin ikiye ayırdığı Antakya’yı kuşbakışı gören bir dağın eteklerinde bulunmaktadır. Buradaki gezimizin ardından GAP Bölgesi’nin lezzet başkenti Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz. Kırıkhan-Hassa-Islahiye güzergahı üzerinden gerçekleştireceğimiz kara yolculuğu ile bölge coğrafyasını daha yakından tanıma şansı buluyoruz. Gaziantep’e geldiğimizde damaklara eşsiz bir ziyafet sunan yerel lezzetleri tadabileceğimiz öğle yemeği molamızı almak üzere yöresel restoranımıza ulaşıyoruz. 291 çeşit yemek ve lezzet yelpazesi bulunan Antep dünyada Gastronomi alanında öncü bir yerdedir. Yemek molası sonrası sonrası Naib Hamamı, 14 Şehitler Anıtı, Orhun Kitabeleri’nin Replikası, Zincirli Bedesten, Tarihi Bakırcılar Çarşısı, Almacı Pazarı, Tahmis Kahvehanesi’ni görüyoruz ve bu tarihi mekanda enfes Menengiç kahvelerimizi içiyoruz. Gaziantep’te alacağımız serbest zaman dahilinde, sedef kakma ve bakır ürünler, yemeni gibi ürünlerin alışverişini yapabilir, yöresel salça, kurutulmuş sebzeler, antep fıstığı, baklava, katmer, beyran çorbası gibi şehre özgü imza lezzetlerin tadına bakabiliriz. Akşam yemeği ve konaklama Gaziantep’teki otelimizde.

Sabah Kahvaltısı: Otelde açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.

Akşam Yemeği: Otelde set menü olarak alınacak olup tur ücretine dahildir. Accommodation: 4*Plaza Otel

3.

Days
Gaziantep-Adana 3 click here for the tour programme

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, İpek Yolu üzerindeki kültürlerin buluşma noktası Gaziantep’te ilk gezi noktamız olan Zeugma Mozaik Müzesi’ne hareket ediyoruz. Birecik Barajı’nın suları altında kalan Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılmış dünyaca ünlü mozaiklerin sergilendiği ve dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olan bu özel noktadaki ziyaretimizin ardından; Şahinbey Milli Mücadele Müzesi’ne devam ediyoruz. Gaziantep, Milli Mücadele Dönemi’nde Fransız işgalcilere karşı göstermiş olduğu eşsiz direniş ve kahramanlık örneği ile TBMM tarafından Gazi unvanına layık görülmüştür. Atatürk’ün de övgüsünü alan şehirde, Gaziantep direnişini tüm yönleriyle ziyaretçilerine yeniden yaşatan bu özel müzeyi de gördükten sonra, Antep Savunması döneminde halk tarafından hastane olarak kullanılmış Şeyh Camii’ni ve Antep Savunması kahramanlarından Kara Yılan’ın Mezarı’nı görüyoruz. Yürüyerek gerçekleştireceğimiz turumuzun devamında; Gaziantep su mimarisinin eşsiz yapılarından olan ve görenleri hayrete düşüren Pişirici Kasteli’ni ziyaret ediyoruz. Ardından, Gaziantep’in geleneksel Osmanlı sivil mimari örneklerini yansıtan Şehreküstü Konakları’nı fotoğraflıyoruz. Öğle yemeği sonrasında, "Panorama 25 Aralık Müzesi"ne ulaşıyoruz. Antep savunması ve Kurtuluş Savaşı'nda Anadolu'daki mücadele, görsel tasarımlar, belgeler ve dönemin eşyalarıyla anlatılıyor. Kurtuluş Savaşı batıda devam ederken Güney cephede imkansızlıklarla yaşanan kahramanlıklar tüm gerçekleriyle gün yüzüne çıkarılıyor. Panaroma Müzesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfus kayıtlarında neden Antepli olduğunu açıklıyor. Gaziantep Kalesi çevresindeki eski şehre geçiyor ve burada gerçekleştireceğimiz yürüyüş turu kapsamında öncelikle Hamam Müzesi ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Gaziantep'in köklü hamam kültürüne dair merak edilenleri tarihi bir hamamın içindeki sergide görebiliriz. Ziyaretimizin ardından Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Gaziantep, 2016 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na "Gastronomi" alanında dahil olarak hak ettiği ünvana kavuşmuştur. Yüzlerce çeşit tencere yemeği, kebapları, tescilli baklavası ve belleklerde iz bırakan tüm lezzetleri ile dünyada şehir ismi ile anılan tek mutfak olmayı başarmıştır. Nineden toruna öğretilen yemeklerin ve tatlıların yapımında kullanılan malzemelerin seçimindeki titizlik, hazırlama ve pişirmede gösterilen beceri, yemeklerin yapımında kullanılan baharatlar, salçalar, soslar ve karışımlar, Gaziantep yemekleri ve tatlılarının şöhrete kavuşmasına ve aranılan damak tadı olmasına neden olmuştur. Antep mutfağında her yemeğin ayrı bir hikayesi vardır. Her bir yemeği ayrı bir incelik ve özen isteyen, hazırlanması titiz çalışma gerektiren Gaziantep mutfağı, emekle, yardımlaşmayla yaşamaya devam etmektedir. Bir sonraki durağımız, Devr-i Alem Para Müzesi olacak. Gaziantep’te 30 yıldır kendi imkanlarıyla topladığı değişik ülkelere ve dönemlere ait yaklaşık 4 ton ağırlığındaki para koleksiyonuyla müze kuran Esat Kaplan, para müzesinde ziyaretçilerine nostaljiyi yaşatıyor. Burada yapacağımız nostaljik ziyaret sonrasında Adana Şakirpaşa Havalimanına geçerek Sunexpress Havayollarının XQ9307 sefer sayılı saat 22:15 uçuşuyla İzmir’e hareket ediyoruz. Tahmini 23:50 İzmir Adnan Menderes Havalimanına ulaşıyoruz. Bir başka organizasyonda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.

INCLUDING:
*İzmir-Adana /Adana-İzmir gidiş dönüş uçak biletleri
*Otelde 2 gece konaklama
*Otelde alınan sabah kahvaltısı (2) akşam yemeği (2)
*Programda belirtilen tüm turlar ve geziler
*Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
*Seyahat Sağlık Sigortası
*65 Yaş Üzeri Ek Sürprim Sigorta Ücreti

EXCLUDED:
*İlk gün yolda alacağımız sabah kahvaltısı
*Tüm öğle yemekleri
*Tüm içecekler
*Müze, ören yeri ve milli park giriş ücretleri
*Otelde yer alan mini bar ve ekstra harcamalar

OTHER INFO

*Programda yazan uçuş saatleri belirtilen Havayollarından alınmıştır.

* Rehber; hava, yol ve konaklama şartlarına uygun olarak, turda değişiklik yapma hakkına sahiptir.

*Otellerde aynı standartlarda olmak koşulu ile Anker Turizm değişiklik yapma hakkına sahiptir.

*Turlarda müze ve ören yeri girişleri için MÜZEKART alarak giriş ücretleri masraflarınızı en aza indirebilirsiniz.

* Otelde alınacak Akşam Yemekleri, Set Menü şeklindedir.

ACTIVITY DETAILS
ACTIVITY CODE:
#77
LOCATION:
İzmir
MEALS:
Otelde alınan sabah kahvaltısı (2) akşam yemeği (2)
TRANSPORTATION
Flight   
MEETING:
Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar terminali
LEAVING:
Adnan Menderes Havalimanı

DATES AND PRICES

159,67

3 Days

Do you need more information about this tour?
Please click below button for quotes and special offers.


We will return shortly

CONTACT US: 0256 612 45 98

CONTACT

[email protected]
+90 256 612 45 98
INONU BULVARI NO: 14
    KUSADASI
We are not responsible for content on external Web sites. All rights reserved.